• 2 min read

Badania rynku Kraków. Jak turystyka wspiera branżę usługową w Krakowie.

Kraków jest jednym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Polsce ze względu na swoją bogatą historię i piękną architekturę. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że turystyka wspiera przemysł usługowy w Krakowie i napędza jego gospodarkę.

Default boy Avatar
admin
1 day ago
None

 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, w jaki sposób turystyka wpływa na branżę usługową w Krakowie oraz jakie typy działalności prosperują najlepiej. Przyjrzymy się również niektórym wyzwaniom, z jakimi borykają się firmy z tej branży i poznamy możliwe rozwiązania.

Jakie rodzaje działalności rozwijają się w Krakowie?

Chcesz założyć firmę w Krakowie? Świetny pomysł!!! Miasto jest pełne możliwości. Ale jaki rodzaj biznesu powinieneś założyć?

Cóż, spójrzmy na dane. W 2020 roku najpopularniejsze typy działalności gospodarczej w Krakowie były związane z branżą usługową. Mowa tu o działalnościach takich jak restauracje, hotele czy firmy transportowe.

W Krakowie kwitnie branża turystyczna i to jest jeden z powodów, dla których branża usługowa ma się tak dobrze. Coraz więcej osób przyjeżdża do miasta, aby zwiedzić jego liczne zabytki i atrakcje. Wszyscy ci goście potrzebują miejsca do spania, jedzenia i przemieszczania się.

Jeśli więc myślisz o założeniu firmy w Krakowie, branża usługowa jest świetnym miejscem do rozpoczęcia działalności. Jest tu też wiele możliwości do rozwoju swojego biznesu.

Jakie typy działalności były rejestrowane w Krakowie w 2022 roku?

Wśród zarejestrowanych w Krakowie w 2022 roku firm, dominowały głównie firmy usługowe, które świadczą usługi turystyczne. Najchętniej rejestrowanymi typami działalności były: biura podróży, hotele, restauracje, biura informacji turystycznej, kancelarie turystyczne i agencje reklamowe. Jak widać, turystyka wpływa pozytywnie na rozwój działalności usługowych w Krakowie. Firmy te przeżywają rozkwit, a ich popularność stale rośnie.

Jak turystyka wpływa na rozwój branży usługowej w Krakowie?

Turystyka jest ogromnym atutem dla branży usługowej w Krakowie. W okresie letnim miasto przyciąga tysiące turystów, którzy szukają wszelkiego rodzaju usług. Od gastronomii, poprzez transport, aż po zakupy. Kraków jest również atrakcyjnym miejscem do życia, dlatego wielu ludzi decyduje się tu zamieszkać. To wszystko sprawia, że branża usługowa w Krakowie ma się dobrze i ma duże szanse na dalszy rozwój.

Jakie typy działalności przeżywają rozkwit, a jakie borykają się z problemami?

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania Krakowem jako miastem turystycznym. Wzrost liczby turystów przekłada się na wzrost zapotrzebowania na usługi turystyczne, a także inne usługi ściśle związane z turystyką, takie jak gastronomia, hotele, transport, itp. Firmy świadczące tego typu usługi są więc najchętniej rejestrowane w Krakowie i przeżywają rozkwit. Największe problemy mają natomiast firmy z branży budowlanej oraz usług kosmetycznych i fryzjerskich. Wynika to głównie ze spadku popytu na tego typu usługi w ostatnim czasie.

Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź jest prosta - Kraków przyciąga turystów. Tylko w 2018 roku odwiedziło Kraków aż 12,5 mln gości, a w 2019 - już 13 mln. W 2020 roku liczba ta spadła do 8,5 mln ze względu na pandemię koronawirusa, ale de facto i tak jest to nadal bardzo dużo. Jak podaje "Rynek Usług", Kraków jest czwartym co do wielkości miastem pod względem liczby turystów - po Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. A to oznacza, że jest duży popyt na usługi turystyczne.

Branża usługowa w Krakowie kwitnie dzięki turystyce. Istnieje wiele typów działalności gospodarczej, które dobrze prosperują, od restauracji, poprzez hotele, aż po firmy związane z turystyką. To dobra wiadomość dla każdego, kto rozważa rozpoczęcie działalności gospodarczej w Krakowie - jest tu duży potencjał rozwoju. Należy jednak pamiętać, że konkurencja jest silna, więc aby odnieść sukces, trzeba się wyróżnić z tłumu.

 

Jeśli jesteś na etapie pomysłu na biznes, to na pewno będziesz potrzebował badania rynku. Serwis biznesskaner.pl oferuje niskobudżetowe badania rynku, z wykorzystaniem uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz agregatów danych.

Szukasz lokalu usługowo-handlowego do wynajęcia? Przygotujemy dla Ciebie analizę natężenia ruchu pieszego w wybranej lokalizacji.

Podejmij decyzje w oparciu o dane, nie intuicję! TUTAJ umówisz się na darmową konsultację!