• 7 min read

Jak zweryfikować świadomość marki

Stworzyłeś nowy produkt lub usługę i jesteś gotowy, aby zaprezentować je światu. Ale skąd wiesz, czy ludzie w ogóle wiedzą o Twojej marce?

Default boy Avatar
admin
1 day ago
None

 

Świadomość marki jest jednym z najważniejszych czynników, jeśli chodzi o marketing Twojego produktu lub usługi. Jeśli ludzie nie wiedzą, kim jesteś, nic od Ciebie nie kupią. Dlatego tak ważne jest, aby mierzyć i śledzić świadomość marki w czasie.

Istnieje wiele różnych sposobów mierzenia świadomości marki, ale nie wszystkie z nich są dokładne. W tym artykule omówimy najważniejsze miary świadomości marki oraz sposoby na jej śledzenie. Zbadamy również związek między świadomością marki a zachowaniem konsumentów oraz podpowiemy, jak przeprowadzić własne, proste badanie świadomości marki.

 

Czym jest świadomość marki?

Znasz te reklamy, w których celebryta promuje produkt i mówi: "Nie jestem tylko twarzą; jestem też fanem"? Na tym właśnie polega świadomość marki.

Kiedy ludzie widzą lub słyszą nazwę Twojej marki, powinni automatycznie myśleć o Twoim produkcie lub usłudze. Chodzi o stworzenie połączenia w umyśle klienta. Kiedy to połączenie staje się wystarczająco silne, są bardziej skłonni do zakupu Twojego produktu lub usługi.

Istnieje kilka sposobów na zmierzenie świadomości marki. Najprostszym z nich są ankiety. Możesz zapytać ludzi, czy słyszeli o Twojej marce, a następnie zapytać ich, czy kiedykolwiek korzystali z Twoich usług lub produktów. Proste!

 

Jakie są parametry świadomości marki?

Świadomość marki jest jednym z kluczowych metryk, które musisz śledzić, jeśli chcesz mierzyć sukces swoich działań marketingowych.

Ale czym dokładnie jest świadomość marki? Jest to stopień, w jakim klient jest świadomy istnienia Twojej marki i potrafi ją zidentyfikować. Mówiąc inaczej, to jak dobrze Twoja marka jest rozpoznawana przez Twój rynek docelowy.

Istnieje kilka różnych sposobów mierzenia świadomości marki. Jednym z najczęstszych jest ankieta, w której pytasz klientów, czy słyszeli o Twojej marce i jak bardzo są skłonni rozważyć skorzystanie z niej. Można również mierzyć znajomość marki poprzez grupy fokusowe lub wywiady, albo poprzez badania zachowań w wyszukiwarkach internetowych.

Niezależnie od zastosowanej metody, ważne jest, aby śledzić wszystkie czynniki, które wpływają na świadomość marki. Obejmuje to takie rzeczy jak wydatki na reklamę, działania PR i zaangażowanie w mediach społecznościowych.

 

Co to jest spontaniczna świadomość marki?

Jest to sytuacja, w której ludzie po prostu wiedzą o Twojej marce, bez żadnej zachęty z Twojej strony. Jak to w ogóle możliwe? Być może zobaczyli Twoją reklamę, bądź natknęli się na Twój produkt w sklepie.

Cokolwiek to jest, spontaniczna świadomość marki jest świetnym narzędziem, godnym uwagi. Oznacza bowiem, że ludzie myślą o Tobie i że są zainteresowani tym, co masz do zaoferowania. Jak więc możesz się upewnić, że Twoja marka jest na topie?

 

Co to jest wspomagana świadomość marki?

Prawdopodobnie słyszałeś już termin "świadomość marki", ale co on właściwie oznacza? Najprościej mówiąc, jest to stopień, w jakim konsument pamięta daną markę i jest w stanie ją zidentyfikować.

Ale to dopiero początek. Świadomość marki można podzielić na różne podkategorie, w zależności od sposobu jej pomiaru. Istnieje spontaniczna świadomość marki, która jest wywoływana przez kampanię reklamową lub inne działania marketingowe. Jest też świadomość wspomagana, która pojawia się, gdy ktoś wspomina o marce przez kogoś zupełnie innego, na przykład przyjaciela lub członka rodziny.

Wreszcie, istnieje wspomagana świadomość marki, która ma miejsce, gdy ktoś widzi markowy produkt lub usługę, a następnie przeprowadza badania na temat firmy, która za nim stoi. Wszystkie te rodzaje świadomości są ważne, ale najważniejsza jest prawdopodobnie spontaniczna świadomość marki, ponieważ to ona najprawdopodobniej, jako pierwsza doprowadzi do sprzedaży Twój usług lub produktów.

 

Co to jest wskaźnik pierwszej wzmianki o marce?

Jak więc zmierzyć świadomość marki? Jednym ze sposobów jest przyjrzenie się liczbie osób, które w pierwszej kolejności wspominają o Twojej marce. Wskaźnik ten znany jest pod nazwą "pierwszej wzmianki o marce".

Jeśli jesteś ciekawy, jak wypadasz w tym zestawieniu, istnieje kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę. Na przykład, jak wiele uwagi poświęca się Twojej marce w mediach społecznościowych? I jak bardzo zaangażowani są Twoi klienci, kiedy mówią o Tobie w sieci?

Wszystkie te czynniki wzięte razem, dadzą Ci dobry wskaźnik tego, jak dobrze znana jest Twoja marka. Pamiętaj jednak, że zawsze ważne jest, aby śledzić swoje postępy i upewnić się, że dotrzymujesz kroku konkurencji.

 

Wpływ znajomości marki na ruch na stronie internetowej.

Jak sprawdzić, czy twoi klienci wiedzą, kim jesteś? Cóż, jednym ze sposobów jest spojrzenie na ruch na Twojej stronie internetowej. Na przykład, czy ludzie przychodzą na Twoją stronę, ponieważ słyszeli o Tobie i chcą dowiedzieć się więcej, czy też przychodzą przez przypadek, nie wiedząc kim jesteś?

Innym sposobem na zmierzenie świadomości marki jest stopień zaangażowania, jaki otrzymujesz w mediach społecznościowych. Czy ludzie mówią o Twojej marce? Czy udostępniają Twoje treści? Można oczywiście użyć również danych z ankiet, aby uzyskać obraz tego, jak bardzo ludzie są świadomi Twojej marki.

 

Jak przeprowadzić proste badanie świadomości marki?

Jak zatem w prosty sposób zweryfikować świadomość marki? W rzeczywistości nie jest to takie trudne. Możesz przeprowadzić prostą ankietę, która pozwoli Ci zorientować się, jak dobrze Twoja grupa docelowa zna Twoją markę.

Po pierwsze, musisz wymyślić listę pytań, które pomogą Ci zmierzyć świadomość marki. Następnie musisz znaleźć sposób na przeprowadzenie ankiety (online lub offline). I wreszcie, musisz przeanalizować wyniki i zobaczyć, jak postrzegana jest Twoja marka.

Jeśli nie jesteś pewien od czego zacząć, oto kilka pytań, które mogą pomóc:

  • Jak bardzo znana jest Ci nazwa firmy?
  • Jakie produkty lub usługi oferuje firma?
  • Czy potrafisz wymienić kluczowych konkurentów firmy?
  • W jaki sposób firma pozycjonuje się na rynku?
  • Jak opisałby Pan/Pani branding firmy?
  • Czym zajmuje się firma?

 

Co dalej?

Świadomość marki jest miarą sukcesu strategii marketingowej firmy, niezależnie od baraży w której działa, czy liczby zatrudnionych w niej pracowników. Rozumiejąc, czym jest świadomość marki oraz jak ją mierzyć, łatwiej będzie Ci upewnić się, że Twój biznes jest na właściwej drodze. Istnieje wiele różnych sposobów mierzenia świadomości marki. Od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz, dla Twojego biznesu.

 

Potrzebujesz badania rynku? Skontaktuj się z nami.