• 5 min read

Lokal usługowy do wynajęcia.Okazja, czy ryzyko?

Wyobraź sobie, że chciałbyś otworzyć swój salon fryzjerski w Katowicach. Na jednym z portali znajdujesz ogłoszenie, że oto na ulicy Warszawskiej, znajduje się do wynajęcia gotowy salon fryzjersko-kosmetyczny o powierzchni około 80 m2, na parterze, z pełnym wyposażeniem. Według agencji nieruchomości, która zamieściła ogłoszenie, lokal jest idealny zarówno pod kątem kontynuacji działalności fryzjersko-kosmetycznej, jak również prowadzenia jakiejkolwiek innej działalności.

Default boy Avatar
admin
1 day ago
lokal usługowy do wynajęcia

Wyobraź sobie, że chciałbyś otworzyć swój salon fryzjerski w Katowicach. Na jednym z portali znajdujesz ogłoszenie, że oto na ulicy Warszawskiej, znajduje się do wynajęcia gotowy salon fryzjersko-kosmetyczny o powierzchni około 80 m2, z pełnym wyposażeniem. Według agencji nieruchomości, która zamieściła ogłoszenie, lokal jest idealny zarówno pod kątem kontynuacji działalności fryzjersko-kosmetycznej, jak również prowadzenia jakiejkolwiek innej działalności. Na potrzeby artykułu szczegóły dotyczące lokalizacji zostały zmienione.

 

Analiza lokalnego rynku

Sprawdzamy…W dobie nowoczesnej technologii do oceny lokalizacji, posłużymy się algorytmami uczenia maszynowego, danymi przestrzennymi oraz sztuczną inteligencją.

Na początek sprawdźmy, jakie działalności pojawiały się na mapach oraz znikały w naszej lokalizacji na przestrzeni ostatnich lat. Do analizy wykorzystamy jedne z najpopularniejszych agregatów danych na rynku, czyli OpenStreetMaps. Na tapetę bierzemy promień 3KM od ulicy Warszawskiej.

 

 

W ciągu ostatnich kilku lat, z mapy znikały takie działalności jak apteki (7), sklepy osiedlowe (6), oddziały banków (3), piekarnie (4), bankomaty (5), usługi fryzjerskie (3), czy restauracje (3). Sprawdźmy w takim razie, jakie działalności pojawiły się na mapie w ciągu ostatniego roku.

 

 

Jest ich sporo. Wydaje się jednak, że grupą działalności, która pojawiała się na mapie najczęściej w ciągu ostatnich 12 miesięcy były: paczkomaty (36), sklepy osiedlowe (16), salony urody (13) apteki (15), restauracje (6), czy usługi fryzierskie (7) .

 

Analiza natężenia ruchu pieszego oraz samochodowego

Rzućmy teraz okiem na średnie, dzienne natężenie ruchu pieszego oraz samochodowego w interesującej nas lokalizacji. Kolejny raz z pomocą przychodzą nam agregaty danych OpenStreetMap.

 

 

Zarówno średnie dzienne natężenie ruchu pieszego, jak i samochodowego wyglądają dobrze. Nic więc dziwnego, że w okolicy zlokalizowanych jest sporo różnego rodzaju działalności usługowych.

Zerknijmy jeszcze na najbardziej popularne godziny odwiedzin salonów fryzierskich w naszej lokalizacji. Tym razem skorzystamy z równie popularnego źródła danych, mianowicie bazy danych od Google Maps, wiodącego dostawcy tego typu rozwiązań na świecie.

 

Popularne godziny, czyli godziny szczytu

Co ciekawe  najwięsze nasilenie ruchu w salonach fryzierskich zlokalizowanych w promieniu 3 KM od ulicy Warszawsiej ma miejsce we czwartki, między godziną 14 a 16. To właśnie wtedy salony odwiedza najwięcej klientów.

 

 

W oparciu o algorytmy uczenia maszynowego oraz z pomocą naszego oprogramowania, poszukamy teraz podobnej do analizowanej lokalizacji oraz sprawdzimy, czy są tam działające zakłady fryzierskie oraz ile ich tam jest. Po co? Bo jeśli znajdziemy tam więcej zakładów fryzierskich, które działają i dają sobie radę na rynku, to może oznaczać, że w naszej lokalizacji znajdzie się jeszcze miejsce na kolejną tego typu działalność.

Jak to zrobimy? Z wykorzystaniem naszego autorskiego orogramowania, przeskanujemy cały obszar Katowic, przyjmując za punkt odniesienia promień 500m od osiedli mieszkalnych, zbierając dane o 120 najpopularniejszych usługach dostępnych we wspomnianych wyżej bazach danych.

 

Następnie, w oparciu o analizę korelacji, znajdziemy lokalizacje podobne w 80% i więcej do naszej. W rezultacie otrzymamy listę miejsc, podobnych do naszego. Dzięki temu, będziemy mogli ocenić ryzyko otwarcia kolejnego salonu fryzierskiego nie tylko w oparciu o dostępność analizowanej przez nas usługi, ale rownież poprzez pryzmat innych usług, tworzących lokalny rynek.

 

Podobne lokalizacje

I mamy to... Aplikacja wygenerowała listę lokalizacji podbnych do naszej, wraz z określeniem ich podobieństwa w ujęciu procentowym. Naszym celem było znalezienie lokalizacji podobnych do naszej (ul.Warszawska 28) w co najmniej 80%.

 

Miasto Ulica Nr.domu Podobieństwo
Katowice Warszawska 28 100,00%
Katowice Warszawska 28A 98,68%
Katowice Konstantego Damrota 4 89,42%
Katowice Konstantego Damrota 2 89,42%
Katowice Warszawska 43 89,24%
Katowice Konstantego Damrota 6 88,07%
Katowice Zacisze 5 87,31%
Katowice Zygmunta Krasińskiego 7 84,72%
Katowice Brata Alberta 1 84,22%
Katowice Brata Alberta 2 83,32%
Katowice Zygmunta Krasińskiego 9 82,97%
Katowice Zygmunta Krasińskiego 9 81,45%

 

Sprawdźmy zatem nasycenie lokalnego rynku usługami fryzjerskimi w promieniu 500m, dla czterech lokalizacji z naszej tabeli. Tym razem z pomocą przychodzą nam agregaty danych map Google, no i oczywiście nasze autorskie oprogramowanie.

 

W promieniu 500m od ulicy Warszawskiej 28, w Katowicach znaleźliśmy 9 salonów fryzjerskich, 17 salonów kosmetycznych oraz 1 salon urody, podczas gdy w przypadku pozostałych lokalizacji, liczba salonów fryzierskich jest nizsza (5-7).

Co oznacza to dla przedsiębiorcy zainteresowanego otwarciem kolejnego salonu kosmetyczno- fryzjerskiego w poznaniu na ulicy Warszawskiej? No cóż, odpowiedź nasuwa się sama.

 

Analiza sentymentu

Załóżmy jednak, że niestraszna jest nam konkurencja i chcemy się dowiedzieć, jak możemy zrobić to lepiej niż inni. Czy od razu potrzebujemy zlecić przeprowadzenie ankiety wśród lokalnej społeczności? Nie zaszkodzi. Sprawdźmy jednak jak poradzi sobie z tym zadaniem AI. Tym razem na tapetę bierzemy komentarze klientów dostępne w mapach Google, dotyczące oceny jakości usług fryzjerskich w promieniu 3KM od ulicy Warszawskiej. Prosimy naszą aplikację o przygotowanie analizy sentymentu, z wykorzystaniem algorytmów NLP (ang.Natural Language Processing) i po chwili mamy odpowiedź...

 

Aż 76% wszystkich opinii na temat usług fryzierskich w naszej lokalizacji jest dobra, a jeśli już pojawi się zła opinia, to jest ona dość powściągliwa. Podsumowując, klienci korzystający z usług fryzjerskich w pobliżu ulicy Warszawskiej, są albo bardzo zadowoleni ze świadczonych tam usług, albo umiarkowanie niezadowoleni.

 

Badanie satysfakcji klientów

Poniżej, prezentujemy w formie tabelarycznej poziom zadowolenia klientów, według ocen zebranych z bazy danych map Google.

 

Trzeba przyznać, że średnia ocena na poziomie 4.2-4.7 jest wysoka, a to w praktyce może oznaczać spore wyzwanie dla przedsiębiorcy zainteresowanego otwarciem kolejnego salonu fryzierskiego.

 

A może inne uslugi?

Sprawdźmy zatem jak wygląda dostępność innych usług w naszej lokalizacji,  w porównaniu do innych podobnych lokalizacji. Być może warto zastanowić się nad inną formą działalności, niż salon fryzierski? I tutaj znowu uruchamiamy agregaty danych przestrzennych. Punktem odniesienia pozostają w dalszym ciągu podobne do naszej lokalizacje z naszej tabeli. Po chwili mamy odpowiedź:

W analizowanej przez nas lokalizacji znajduje się:

66.67 % więcej działalności typu usługi fryzierskie
25.0 % więcej placów zabaw
20.0 % mniej działalności typu sklepy spożywcze
33.33 % mniej działalności typu restauracje
50.0 % mniej działalności typu puby, gabinety dentystyczne, apteki, piekarnie, sklepy elektroniczne, czy sklepy z częściami samochodowymi.

 

Podsumowanie

W oparciu o zebrane dane, nasuwają się następujące wnioski:

  • Konkurencja w branży fryzjersko-kosmetycznej na ulicy Warszawskiej w Katowicach jest bardzo wysoka.
  • Tym samym ryzyko prowadzenia tego typu działalności jest również wysokie.
  • Być może warto zastanowić nad prowadzeniem innego typu działalności usługowej, lub dobrze przemyśleć strategię marketingową, jeśli jednak mimo wszystko zdecydujemy się na otwarcie kolejnego salonu fryzierskiego w tej konkretnej lokalizacji.

Potrzebujesz sprawdzić swoją lokalizację? Skontaktuj się z nami TUTAJ.