• 4 min read

Rynek wynajmu mieszkań w Krakowie

Sprawdziliśmy jak wygląda rynek wynajmu mieszkań w Krakowie, w ujęciu miesiąc do miesiąca. Wyniki mogą zaskoczyć…

Default boy Avatar
admin
1 day ago
None

Kraków, miasto kultury i zabytków. Jedno z największych miast uniwersyteckich w Polsce, gdzie naukę na poziomie wyższym pobiera około 130 tys. osób. Nic więc dziwnego, że rynek najmu mieszkań w Krakowie jest bardzo dynamiczny. Sprawdziliśmy to analizując 103 ogłoszenia najmu zamieszczone w serwisie Oto Dom, w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Zacznijmy od cyklu życia ogłoszeń. Otóż 37% analizowanych przez nas we wrześniu ogłoszeń, zostało dodanych wciągu ostatnich 24 godzin, co niewątpliwie świadczy o dużym zainteresowaniu wynajmem mieszkań.

Pod kątem rodzaju zabudowy dominują bloki, apartamentowce oraz kamienice. Co ciekawe aż 10% zamieszczonych ogłoszeń nie posiadało w ogóle informacji na temat rodzaju zabudowy.

Co do typu ogłoszeniodawcy, dominowały osoby prywatne choć trzeba przyznać, że trend ten zmienia się coraz częściej na korzyść agencji nieruchomości. W 88% ogłoszeń znaleźć można było dodatkowe informacje na temat wyposażania. Były to najczęściej: meble, zmywarka, lodówka i pralka. Co ciekawe, większość z oferowanych na wynajem mieszkań została wybudowana po 2000 roku.

Co ważne, w około 50% przypadków właściciel ogłoszenia deklarował dostępność garażu lub miejsca parkingowego, jako dodatek do umowy najmu.

Spójrzmy jeszcze jak wyglądały podstawowe parametry najmu:

 

wrz.22

paź.22

Średnia cena za wynajem (PLN)

3 217

3 492

Średnia powierzchnia najmu (m2)

51

59

Średnia cena najmu za m2

67

67

Średni czynsz (PLN)

489

418

Średnia kwota kaucji (PLN)

3 591

4 330

Średnia liczba pokoi

2

2

 

Wnioski? Średnia cena za wynajem w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 8,5%. Wzrosła również średnia kwota kaucji i to aż o 20%. Średnia oferowana powierzchnia najmu wzrosła miesiąc do miesiąca o 15%, co w konsekwencji przełożyło się na wzrost średniej ceny za wynajem mieszkania. Po przeliczeniu średniej ceny najmu za m2 w ujęciu miesiąc do miesiąca, nic się jednak nie zmieniło.

Ze 103 ogłoszeń analizowanych we wrześniu, w październiku zostało jedynie 11. Świadczy to oczywiście o dużym popycie na wynajem. W październiku zwiększyła się natomiast liczba ogłoszeń i to aż o 80%.

 

Chcesz wiedzieć jakich usług brakuje w Twojej lokalizacji? Szukasz ciekawego pomysłu oraz lokalizacji pod dzialalność usługową? Skontaktuj się z nami!

Chcesz sprawdzić nasycenie rynku wybranymi usługami w swojej miejscowości?

Tutaj możesz zamówić spersonalizowany raport w 3 prostych krokach.